Jarný detox

JARNÝ DETOX

Jar je obdobím očisty a znovuzrodenia – príroda sa po zime prebúdza, stromy sa začínajú zelenať a vzduch vonia po daždi a slnku. Domácnosť si poriadne poupratujeme, ale čo naše telo? Chceli by ste aj vy zažiť nezameniteľný pocit znovuzrodenia? Pripravili sme si pre vás zopár tipov, ako svoj organizmus po zime „očistiť“ a dopriať si skvelý jarný detox. Správna očista organizmu totiž nie je len o tom, aké jedlo konzumujete, ale aj o tom, ako si nastavíte svoju myseľ.

STRAVA & PITNÝ REŽIM

V prvom rade myslite na to, že očista nie je hladovka. Pre dokonalý detox však nezabúdajte na zdravú stravu bez pocitu hladu, ktorú by ste mali do svojho jedálnička zaviesť aspoň na jeden týždeň, aby mal detox pre váš organizmus význam.

Vyhnite sa nasledujúcim: alkohol, kofeín (káva, čaj, kolové nápoje a pod.), mliečne produkty, pšeničné produkty, červené a spracované mäsové produkty, fast food a jedlá s pridaným cukrom. A samozrejme aj fajčenie.

Čo teda jesť?

Veľké množstvo ovocia a zeleniny – či už surové, ale môžete si pripravovať rôzne polievky, šaláty, smoothies a šťavy, či si zeleninu ugrilovať alebo udusiť. Pri tepelnej príprave zeleniny sa však snažte znížiť príjem sodíka a olejov – teda soľ používajte pri varení striedmo.

Skvelým zdrojom proteínov počas vašej očisty bude mäso z čerstvých rýb, či diétne mäso ako kuracie či morčacie, vajíčka a strukoviny. Na očistu poslúži dobre aj domáci vývar so zeleninou. Kávu nahraďte bylinným čajom čí výluhom z byliniek (bylinky ako súčasť očisty nižšie).

Nezabúdajte na pitný režim – pite iba čistú, nesýtenú vodu, aspoň 8 pohárov denne, v prípade zvýšenej fyzickej aktivity viac. Odporúča sa aj dať si hneď ráno pohár teplej vody. Do nej si môžete pridať aj lyžičku medu, či trocha kajenského korenia.

TELO & POHYB

Jar je skvelým obdobím na rozhýbanie organizmu. Vaše telo sa vám odvďačí za prechádzku v prírode na čerstvom vzduchu. Do svojho denného režimu zaraďte pravidelné cvičenie – ideálne denne v ranných hodinách medzi 6 – 10:00. Cvičenie nemusí byť fyzicky náročné – dokonalým pohybom bude joga, pilates či strečing.

Denne si očistite svoju kožu, najlepšie jemnou kefkou alebo hubkou počas sprchovania. Takéto odrhnutie kože podporuje cirkuláciu krvi a prečistenie lymfatických uzlín.

Dôležitým faktorom je aj spánok, preto doprajte svojmu telu a mysli správny a dostačujúci oddych. Pozrite si aj naše tipy, ako si zariadiť spálňu podľa feng shuei.

BYLINKY & ZDRAVIE

Bylinky a bylinkové výluhy majú pre detox veľký význam –treba však zvoliť tú správnu a ubezpečiť sa, že prijímané množstvo je pre náš organizmus prospešné a aj zdravé.

Pečeň

Pestrec mariánsky – ľudovo bodliak, má výrazné liečivé účinky a používa sa aj pri otravách. Najväčší účinok na detox pečene majú rozdrvené semiačka, tie môžete užívať až 4x denne – lyžičku semiačok hodinu pred jedlom a dôležité je zapiť ich aspoň 3 dcl čistej vody.

Rozmarín lekársky –má pozitívne účinky na pečeň, ale aj na nervovú sústavu a je aj dobrým antioxidantom. Čajovú lyžičku rozmarínu zalejte horúcou vodou a nechajte 10 minút vylúhovať, denne si pripravte aspoň 2 šálky takéhoto výluhu – avšak pozor – je nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy. 

Obličky

Pŕhľava dvojdomá – často sa používa ako diuretikum, obsahuje veľké množstvo trieslovín, chlorofylu a minerálov, preto je vhodná na celkovú očistu organizmu. Pŕhľavu, alebo ľudovo aj žihľavu, si môžete pripraviť ako výluh a piť 1-2 šálky denne.

Brusnice –  sú známym zdrojom flavonoidov a trieslovín, ktoré majú pozitívny vplyv na močové ústrojenstvo. Brusnice si môžete dopriať ako čistú šťavu, ktorú nájdete v potravinách, ale aj ako doplnky výživy. Používajú sa aj pri chronických problémoch s obličkami.

Šípky–významný zdroj vitamínov, ktoré podporujú činnosť imunitného systému, majú diuretické účinky a pomáhajú v boji s jarnou únavou. Skúste výluh zo sušených šípiek – 2 čajové lyžičky zalejte 2-3 dcl horúcej vody a nechajte vylúhovať aspoň 15 minút.

Črevá

Váš tráviaci systém účinne očistia ovocné a zeleninové šťavy a smoothies, pridať môžete aj rastlinné nápoje (napríklad kokosovú vodu či mandľové mlieko), med alebo prírodné sirupy, semiačka – napríklad bazalkové, ľanové alebo konopné a bylinky(nielen pre chuť). Skúste experimentovať – zaujímavá chuť je napríklad kombinácia ovocia ako napríklad mango či broskyne s čerstvou bazalkou.

DUŠA & MYSEĽ

Upracte svoje okolie

Najlepší čas v roku na upratovanie je práve jar – dôkladne upracte svoju domácnosť, pretrieďte oblečenie, kozmetiku a iné produkty. V čistej a nezapratanej domácnosti sa budete cítiť podstatne lepšie, než v zahltení nepotrebných zbytočností.

Vyčistite svoje myšlienky

Aj keby ste sa stravovali každý deň iba zdravo, cvičili a dodržiavali pitný režim, ak však vaše myšlienky nie sú čisté, váš organizmus nebude čistý tiež. Zbavte sa negatívnych myšlienok, ponorte sa do sebareflexie a upracte si svoje názory. Nenávisť voči sebe samému, ale aj voči ostatným zaťažuje celý organizmus. Zbavte sa jedu – či už je to myšlienka, osoba alebo nezdravý návyk. Pomôže vám aj už spomínané cvičenie, ale aj čas strávený osamote a meditácia. Sústreďte sa na to, čo milujete a čo vám prináša do života radosť.

Ďalšie aktuality